Tudástár
  1. Tudástár
  2. Mindent a lepedékes torokgyulladásról
Menü
Tudástár
  1. Tudástár
  2. Mindent a lepedékes torokgyulladásról

Mindent a lepedékes torokgyulladásról

gegegyulladas1

Különösen az őszi és a tavaszi időszakban nagyon sok beteg keresi fel háziorvosát torokfájással, illetve torokgyulladással, amihez sok esetben olyan súlyos szövődmények kapcsolódnak, hogy azzal érdemes elmenni egy fül-orr-gégészeti szakrendelésre.

A torokgyulladás már önmagában is egy rendkívül kellemetlen betegség, azonban lepedékes változata még több problémát tud előidézni, hiszen még nagyobb fájdalommal, továbbá kellemetlen nyelési nehézségekkel jár, ezért mielőbbi orvosi beavatkozást és kezelést igényel.

A pontos diagnózis és a célzott gyógyszeradagolás nagyon hamar képes megszüntetni egy egyszerű torokgyulladás esetén a beteg valamennyi kellemetlenségét, így a megfelelő kezelés mellett a páciens akár napokon belül visszakaphatja a régi életét.

A helyzet azonban sokkal komplikáltabb, ha lepedékes torokgyulladásról van szó: az alábbiakban egészen az alapoktól kezdve körbejárjuk a témát annak érdekében, hogy mindent megtudhassunk erről a betegségről.

Mit nevezünk torokgyulladásnak?

Ha meg akarjuk érteni a lepedékes torokgyulladás sajátosságait, akkor ahhoz vissza kell mennünk az alapbetegséghez. Hagyományos torokgyulladásról akkor beszélünk, ha a garatnyálkahártya valamilyen kórokozó hatására gyulladásos állapotba kerül.

Szezonban a betegeknek legalább a 10 százaléka torokgyulladásos tünetekkel jelentkezik kezelőorvosánál, és az ambuláns formában felírt antibiotikumoknak csaknem a felét alkalmazzák a betegség gyógyítására, noha fontos tudni, hogy az esetek döntő többségében nem születik kapcsolódó laborvizsgálat, azaz nem tárják fel, hogy milyen kórokozó áll a gyulladás mögött.

Ezért sok esetben az antibiotikum nem hatásos, bizonyos esetekben még tovább is ronthatja a helyzetet, ami súlyos szövődmények kialakulásához vezethet. A torokgyulladást ugyanis azon túl, hogy kórokozók idézik elő, azok nem minden esetben baktériumok, melyek ellen az antibiotikumok megfelelőek lehetnének.

Gyakran azonban igen, és a megfelelő gyógyszer kiválasztásával a nyelési nehézségek, valamint a gyulladásos tünetek egyaránt gyorsan, átlagosan 2-3 nap alatt megszűnnek, így az 5-7 napos antibiotikum kúra végére a beteg ismét megerősödve térhet vissza korábbi életéhez.

Tudni kell, hogy a torokgyulladás kialakulását a gyerekek 70 százalékánál és a felnőttek legalább 90 százalékánál nem baktérium, hanem vírus okozza. Tévedés, hogy a hideg önmagában káros a torokra, inkább az immunrendszerre gyakorolt negatív hatása fokozza a gyulladás kialakulásának a kockázatát.

Lepedékes torokgyulladás vizsgálata az orvosnál
Kép forrása: Freepik


A torokgyulladás tünetei

Egy átlagos torokgyulladás minden esetben a torok, néha az orrgarat kaparó, kellemetlen égő érzésével kezdődik, amit csakhamar felváltanak vagy kiegészítenek olyan tünetek, mint a köhögés, vagy a nyelési fájdalom, amely jellemzően a fülbe sugárzik.

Mint valamennyi gyulladásos állapot, így természetesen a torokgyulladás is egy gyakran lázzal járó folyamat. Felnőtteknél ritkák a hőemelkedésnél nagyobb értékek, de a gyermekeknél előfordulhat, hogy a 38 fokot meghaladó magas láz jelentkezik.

A torokgyulladásra jellemző, hogy az érintett szerv nyálkahártyája megduzzad, vöröslő hatást kelt, azonban minden esetben szövődményre enged következtetni, ha már lepedék is megjelenik a felszínen.

Itt érdemes még kiemelni, hogy a torok gyulladását gyakran kíséri mandulagyulladás, aminek részeként az érintett szervek megduzzadnak, bepirosodnak, sőt a nyirokcsomók megnövekedése is láthatóvá, de legalábbis külsőleg tapintható válik.

Tehát még egyszer a jellemző tünetek a következők:

  • Torokfájás: Az egyik legjellemzőbb tünet a torok fájdalma és irritációja. 
  • Nyelési nehézség: A torokfájással együtt járhat nyelési nehézség, mivel a gyulladt torok fájdalmat és összeszűkült érzést okoz.
  • Láz: A testhőmérséklet emelkedése is gyakori tünet, ami a szervezet immunválaszának része a fertőzés ellen.
  • Mandulagyulladás: A torokgyulladás gyakran érinti a mandulákat is, ami duzzanathoz, vörösséghez és fájdalomhoz vezethet.
  • Torokvörösség: A gyulladt torok gyakran vöröses vagy lázas kinézetű lehet.
  • Izomfájdalom és fáradtság: Torokgyulladás esetén általános fáradtság, izomfájdalom és levertség is előfordulhat, mivel a szervezet küzd a fertőzéssel.
Torokgyulladásban szenvedő nő
Kép forrása: PixaHive

A lepedék gyakran a torokgyulladás egyik kísérő tünete

A lepedékes jelleg nagyon sok esetben a torokgyulladás egyik kísérő tünete vagy szövődménye. Akkor beszélhetünk ilyesmiről, ha a torokba nézve fehéres és szürkés színű lepedék jelent meg, ami lehet összefüggő kiterjedésű, de akár foltokban is megmutatkozhat.

Nemcsak a torok felületén találkozhatunk vele, megjelenhet a szájüreg bármelyik pontján, sőt a mandulák felszínét is belepheti. Amennyiben a beteg megfelelő kezelésben részesül, a kérdéses lepedék általában egy héten belül leválik és tiszta felszín marad utána.

Rendkívül lényeges megállapítani, hogy a torokgyulladáskor jelentkező lepedék pontosan hol jelentkezik, de fontos kérdés még az is, hogy könnyedén letörölhető lerakódásról van-e szó, vagy a lepedék szorosan kapcsolódik a nyálkahártyához.

Az alábbiakban ezeket a lehetőségeket vettük sorra, a kapcsolódó sajátosságokkal és tudnivalókkal kiegészítve.

Bakteriális fertőzés esetén

Ha bakteriális fertőzés okozza a torokgyulladást, akkor a probléma és a lepedékes jelleg általában átterjed a mandulára és tüszős mandulagyulladást idéz elő. A kérdéses szerven látható tüszők ilyenkor gennycsapokként láthatóvá válnak, lepedékes jelleget öltenek.

Jellemző még ilyenkor, hogy a torokmandulák jelentős mértékben megduzzadnak; ahol nem fehéresek, ott jellemzően vörösek a gyulladástól, akárcsak a garat nyálkahártyája.

Jellemző a bakteriális fertőzéssel kísért torokgyulladásra a magas láz, a nyirokcsomók duzzanata, azonban nagyon könnyen össze lehet téveszteni a csókláz néven ismert állapottal, mely egy vírusos eredetű fertőzés (Mononucleosis infectiosa), aminek részeként a mandulákat szintén nagyon vastag lepedék borítja be.

A tüszős mandulagyulladással ellentétben azonban a vírusos eredetű fertőzésnél sokkal jellegzetesebb, egységesebb, mondhatni összefolyó, és inkább szürkés, mint fehéres lepedék jelenik meg a mandulán.

A garaton megjelenő lepedék

Amennyiben a garaton jelenik meg fehéres, lepedékes folt (akár egybefüggő, akár kisebb szigetecskék), akkor a torokgyulladás nagyon ritkán jár lázas állapottal, sőt a beteg közérzete is jellemzően jobb, legalábbis a mandulagyulladással járó kórképhez viszonyítva mindenképpen.

A nyálkahártyán megjelenő plakkok ilyen esetekben lazák, nem ragaszkodnak annyira az alapfelülethez, ezáltal enyhe erőhatásra letörölhetők. A háttérben ilyenkor gombás eredetű fertőzésről, a legtöbbször Pseudomembranosus candidiasis-ról, vagy ismertebb nevén szájpenészről lehet szó, mely akut és krónikus formában egyaránt jelentkezhet.

Legtöbbször az újszülötteket vagy kisbabákat érinti a probléma, de néha felnőtteknél is megfigyelhető. Általában olyan okok váltják ki, mint a szájszárazság, a dehidratáltság, az ehhez kapcsolódó szájhigiénia hiánya, azonban akadnak még tipikusabb esetek.

Gyulladt mandula

Ilyen például, ha az asztmaterápia során alkalmazott inhalációs szteroidot vagy eltúlozva alkalmazzák, vagy helytelenül használják, ezáltal elmarad például a szájüreg és a torok kiöblítése, amit a kezelőorvos a gyógyszer felírásakor mindig javasol.

Természetesen az ilyen esetek hátterében szisztémás eltérések is megmutatkozhatnak, így például a vashiány vagy a különféle immunszupressziós állapotok is előidézhetnek efféle lepedékesedést.

A fehér folt néha rosszindulatú elváltozás is lehet

Ha már a szájüregben és a torokban megjelenő lepedékes elváltozásokról beszélünk, rendkívül lényeges kiemelni, hogy bárhol is találkozzunk fehér foltokkal, amennyiben az nem letörölhető, azaz szorosan kapcsolódik a nyálkahártyához, akkor az minden esetben fül-orr-gégészeti kivizsgálást igényel.

Felmerülhet ilyenkor ugyanis a rosszindulatú elváltozás esete, aminek részeként szövettani mintavételre és annak elemzésére van szükség. A jelenséget az különbözteti meg a lepedékes torokgyulladástól, hogy nincsenek kapcsolódó tünetek, így például lázas állapot, torokkaparás vagy nyirokcsomó-duzzanat.

Amennyiben mégis, akkor számolni kell vele, hogy az elváltozás nemcsak rosszindulatú, hanem mindemellett a korai stádiumból is kilépett, és előfordulhat, hogy már az áttétképződés is megindult, így fontos haladéktalanul szakorvosi segítséget kérni.

Egyéb esetek a szájüregi fehér foltok hátterében

Természetesen ki kell emelni azokat az eseteket is a szájüregi foltok kapcsán, amikor a fentiekhez mérten sokkal általánosabb, illetve ritkább esetek okozzák az elváltozást.

A lepedék lerakódása mögött például mechanikai ártalom is állhat, például egy letört vagy rosszul kezelt fog, netán az állandó ajakharapdálás, de öröklött elváltozások is ismertek ezen a téren (ilyen a fehér spongiformis), ami teljes mértékben jóindulatú probléma.

Nagyon ritka esetben a fehér lepedék megjelenése a lupus egyik kísérő jelensége is lehet, azonban dacára mindennek, az olyan fehér foltokat, melyek erősen ragaszkodnak a nyálkahártyához, lényeges fenntartásokkal kezelni, és inkább orvosi segítséget kérni, sőt a szövettani vizsgálat sem túlzás.

A szájüregben található fehér foltok ugyanis hajlamosak a gyors átalakulásra, és ha ezeket vörös folt veszi körül, akkor még jelentősebb okunk van az óvatosságra, hiszen úgy tűnhet, hogy csak egyszerű torokgyulladásról van szó, valójában azonban akár rosszindulatú elváltozás is meghúzódhat a háttérben.

A lepedékes torokgyulladás gyógyítása

Nagy általánosságban elmondható, hogy a lepedékes torokgyulladás még akkor is könnyen, illetve jól gyógyul, ha már fehéres színű réteg képződött a szájüregben, és az kiterjedt a garatra, ami egyfajta szövődménynek tekinthető.

A kezdetben foltként induló, majd később gyakran egységes réteggé összeálló lepedék alatt a torok vöröslik a gyulladástól, a nyirokcsomók is duzzadtak, nyelési nehézség, rossz szájíz kíséri a jelenséget, miközben a gyulladás folyamatos köhögést idéz elő, sőt akár a gégére is átterjedhet, ami rekedtséggel jár.

Lepedékes torokgyulladás elleni gyógyszerekKép forrása: Steve Buissinne

Dacára a kellemetlen tüneteknek, a torokgyulladást csak ritkán szükséges antibiotikummal vagy erősebb gyógyszerekkel kezelni, még lepedékes formában is elegendő a legtöbbször szimplán
a tünetek enyhítésére, valamint a pihenésre koncentrálni.

Az ágynyugalmat sokan megmosolyogják a torokgyulladás kapcsán, holott rendkívül lényeges. Ellenkező esetben a betegség maradványtünetekkel elhúzódó gyógyul, aminek következtében gyakori a súlyosabb visszaesés, sőt a szövődmények kialakulása is.

Ha nem pihenünk eleget, a lepedékes torokgyulladás hatására keletkezhet heveny ízületi gyulladás, sőt a folyamat extrém esetben a vesék gyulladását is kiválthatja.

Az Oktogon Medical Centerben szakképzett orvosaink mindenfajta torokgyulladásra és fertőzésre megfelelő kezelést tudnak Önnek nyújtani: ne habozzon felkeresni magánklinikánkat!

Időpontfoglalás