Tudástár
  1. Tudástár
  2. Az ajakherpesz okai és kezelése
Menü
Tudástár
  1. Tudástár
  2. Az ajakherpesz okai és kezelése

Az ajakherpesz okai és kezelése

ajakherpesz

Az ajakherpesz egy vírus okozta megbetegedés, amelynek elsődleges formája jellemzően gyermek- vagy kamaszkorban lezajlik, míg másodlagos formája már inkább felnőttkorban jelentkezik. Lefolyása során bőr- és ideggyulladás lép fel, amely fájdalmas bőrpírral, viszkető, égő hólyagképződéssel is jár.

Az ajakherpesz okai

A betegség primer formáját a fertőzött személy bőrének érintésével, illetve testnedvekkel való találkozással kaphatjuk el. Ebből következően különösen érintettek lehetnek azok, akik valamilyen eszközt közösen használnak a már beteg egyénnel. 

Nagyobb közösségi terek, például óvodák, iskolák is megfelelő terepei a gyors terjedésnek, hiszen ezekben az intézményekben is gyakori az evőeszközök vagy akár poharak közös használata.

Ajakherpesz
Kép forrása: Wallpapper Flare

A vírus reaktiválódásának oka több esetben nem ismert, viszont leginkább immunhiányos állapot, betegségek vagy akár stressz esetén is lehet számítani a betegség szekunder megjelenésére. A lebenyes tüdőgyulladás az egyik olyan kórkép, amelynek az ajakherpesz a tipikus kísérőjelensége.

Az ajakherpesz tünetei

Az elsődleges fertőzés számos személynél tünet nélkül marad, míg másoknál tünetképződéssel jár. A lappangási idő néhány hét. A kezdeti panaszok közé tartozik az

  • égő fájdalom az ajkakon vagy a száj sarkában
  • viszketés és diszkomfort érzet
  • és bármilyen más érzészavar.

Ezt követően a herpeszes bőrgyulladásra jellemző fájdalmas bőrpír jön létre, duzzanat alakul ki, amelyen apró méretű, víztiszta hólyagok fejlődnek ki. Néhány nap elteltével a hólyagok begennyesednek és felszakadnak, helyükön kellemetlen, gennyes lepedékkel fedett fekélyek maradnak.

Gyermekek körében is gyakori
Kép forrása:
https://unsplash.com/photos/yWGgKnIuTzE

Időközben lázas állapot, megnagyobbodott nyirokcsomók is kísérhetik a betegséget. Megközelítőleg másfél hét elteltével a tünetek eltűnnek, a vírus azonban már életünk végéig a szervezetben marad, és legyengült immunrendszer esetén ismét aktivizálódik.

Diagnosztizálás

A diagnózis felállítása a tünetek alapján egyszerűen történik egy szakképzett bőrgyógyász által, a pontos azonosításhoz azonban tenyésztést, illetve immunhisztokémiai tesztet is lehet alkalmazni. Ezek segítségével a kezelés is hatékonyabb lehet.

Az ajakherpesz kezelése

Amíg a jellegzetes bőrtünetek meg nem jelennek, addig hatékonyak lehetnek aciklovír tartalmú készítmények, de akár a szimpla aszpirin is ahhoz, hogy a bőrbetegség sebes, fekélyes szakaszát megelőzzük. A bőrkiütéses ajakherpesz korai időszakában az aciklovír hatóanyagú kenőcsök már csak enyhíthetik a tüneteket.

A hólyagok kifakadását követően a sérült felület mielőbbi száradását, az ott fellépő fájdalom csillapítását kell segíteni, természetesen erre szolgáló szerek is elérhetőek a gyógyszertárakban. 

A szteroidokat tartalmazó gyógyszerek használata nem javasolt, mivel ezek lassíthatják a betegség gyógyulását, rosszabb esetben annak fellángolását, továbbterjedését idézhetik elő.

Az ajakherpesz az esetek többségében ártalmatlan, spontán is gyógyuló betegség, de a gyógyszeres kezelés elkerülhetetlen azoknál, akiknél a betegség elhúzódik vagy valamilyen más betegség folytán gyenge immunrendszerrel rendelkeznek.

Érdemes külön is említést tenni arról az esetről, amikor a betegség a szemen vagy annak környékén jelentkezik, mivel ilyenkor fennáll a látás elvesztésének a veszélye. Ebben az esetben a szakorvos felkeresését nem lehet halogatni!

Megelőzés

A felnőttek 90%-a a betegség elsődleges formáján már átesett, így annak hordozójává is vált. Azok, akik még nem kapták el a primer formát, lehetőség szerint kerülniük kell az aktív betegekkel történő érintkezési formákat. Ilyenkor a közös használati tárgyak is veszélyforrások lehetnek.

Vírus okozza
Kép forrása:
https://unsplash.com/photos/rnr8D3FNUNY

Annak a jelentős tömegnek a tagjai, akik már hordozóvá váltak, azoknak arra kell törekedniük, hogy a vírus aktiválódását előidéző állapotokat elkerüljék. Ennek a leghatékonyabb módja az erős immunrendszer felépítése és fenntartása, amihez nagyban hozzájárul a változatos, vitaminokban gazdag, egészséges étrend, illetve a rendszeres testmozgás.

Az erős UV-B sugárzás szintén közrejátszhat a kiújulásban, ezért elsősorban a nyári napokon napvédő készítményekkel szükséges védeni az ajkakat az erős sugárzástól. A hólyagos tünetek megelőzésére a korai szakaszban a fentebb már említett aszpirin jelenthet megoldást.

Az esetek bizonyos százalékában az ajakherpesz nemi herpesz okozója is lehet, ezért az aktív ajakherpeszben szenvedőkkel kerülni kell az orális közösülést, illetve minden más, a terjedést elősegítő óvintézkedés is érdemes megfogadni.

Amennyiben a fentiek olvasása után érdemesnek látja kivizsgáltatni tüneteit, az Oktogon Medical Center bőrgyógyászati szakrendelésein a legkorszerűbb eszközök és felkészült orvosaink segítségével gyógyulhat meg a lehető leghamarabb.

Hívás