Tudástár
  1. Tudástár
  2. A felfázás: mindent az egyik legelterjedtebb nőgyógyászati betegségéről
Menü
Tudástár
  1. Tudástár
  2. A felfázás: mindent az egyik legelterjedtebb nőgyógyászati betegségéről

A felfázás: mindent az egyik legelterjedtebb nőgyógyászati betegségéről

Patricia WongFlickr

A felfázás minden őszi szezonban az egyik leginkább rettegett nőgyógyászati betegség a hölgyek körében, ami nagyon sok esetben szakszerű és célzott kezelést igényel. Kevesen ismerik azonban a felfázás valódi hátterét, a tüneteket, a teendőket, a hosszabb távú hatásokat, ezért most cikkünkben összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót, illetve megválaszoltuk a legtöbb kérdést, ami csak felmerülhet a téma kapcsán.

A felfázás ugyanis nagyon sok esetben egy súlyos probléma, ami gyakran igényel nőgyógyászati szakellátást, de nemcsak a mielőbbi gyógyulás érdekében, hanem a kellemetlen, nem ritkán súlyos szövődmények elkerülése miatt is.

Ahhoz azonban, hogy felismerjük a bajt, és időben orvoshoz fordulhassunk, nagyon lényeges minden fontos részletet ismerni a felfázásról!

Mi az a felfázás?

A felfázásról rengeteg tévhit kering az emberek között. Sokan úgy gondolják, hogy ez a betegség akkor alakul ki, amikor fázik a lábunk, holott valójában egy húgyúti fertőzésről van szó, aminek hólyaghurut vagy hólyaggyulladás a másik neve.

A legtöbbször kizárólag az alsó húgyutak érintettek benne – a húgycső és a húgyhólyag –, azonban elhanyagolt állapotban könnyedén megfertőzhet további szerveket, így szövődményként a felső húgyutak, sőt akár a vesemedence gyulladását is előidézheti.

Bármelyik húgyúti szervet is érintsék a kérdéses tünetegyüttesek, ha gyulladásról van szó, akkor azt egységesen felfázásnak nevezi a köznyelv.

Alapvetően a nők betegsége

Leginkább anatómiai okokból kifolyólag, de a felfázást főként a nők betegségének tartják, hiszen előbb vagy utóbb szinte minden nő megtapasztalja életében legalább egyszer ezt a kellemetlenséget, noha vannak olyanok is, akik minden őszi szezonban szenvednek tőle.

Természetesen a férfiaknál is előfordulhat, azonban esetükben a hosszabb húgycső miatt ritkábban találkozhatunk vele, mint a nőknél, akik a testfelépítésük miatt gyakrabban szenvednek tőle.

Női húgyúti anatómia

Különösen a múlni nem akaró, hosszasan elnyúló vagy súlyos, gyakran már lázas állapottal járó tüneteket minden esetben ki kell vizsgáltatni, mert a betegség nagyon veszélyes szövődményeket okozhat.

A női felfázás okai

Konkrétan a felfázás többféle módon is kialakulhat, így befolyásolja az életkor, a szexuális aktivitás, de még az is, hogy mennyire vagyunk hajlamosabbak rá, hiszen vannak emberek, akik – a legtöbbször anatómiailag – sokkal fogékonyabbak erre a betegségre.

A közhiedelemmel ellentétben a felfázást nem közvetlenül a hideg időjárás okozza – közvetetten természetesen ez is hozzájárul –, mint inkább egy kórokozó elszaporodása, ami kis mennyiségben folyamatosan megtalálható a szervezeten belül.

Különösen az őszi időszakban, amikor a hölgyek hajlamosabbak rétegesen öltözködni, a nemi szervek környékén ezek a kórokozók a rossz szellőzés miatt elszaporodhatnak, a végbél környékéről könnyedén a húgyutakhoz kerülhetnek és kiválthatják a fertőzést.

Az aktív szexuális élet is befolyásolhatja a felfázás kialakulását

Azon túl, hogy az őszi időszakban a réteges öltözködés elősegíti a felfázásos állapotok megjelenését, vannak még olyan esetek, amikor gyakrabban jelentkezik.

Kifejezetten általános például a serdülőkori lányoknál, de menopauza idején szintén többször előfordulhat. Ezen felül az aktív szexuális élet is befolyásolja a felfázás megjelenését és gyakoriságát, hiszen az ebbe a kategóriába sorolható hölgyeknél bármikor jelentkezhet.

Ennek az oka a fentiekben már többször említett anatómiai háttér, aminek részeként a rövid húgyvezetéken át a baktériumok a közösülés során sokkal könnyebben bejutnak a húgyhólyagba, ahol elszaporodva hurutos állapotot idéznek elő.

A felfázásra hajlamosító egyéb tényezők

Az elhangzottakon felül a felfázásra egy sor más egyéb tényező is hajlamosíthatja a nőket. Megfigyelések támasztják alá például, hogy bizonyítható némi örökletes háttér, hiszen ahol a családban gyakori a felfázásos megbetegedés, ott a női utódok körében is nagyobb valószínűséggel fordul elő.

Ezen felül hajlamosító tényező lehet még a húgyúti elzáródás, a vesekő, valamennyi húgyúti fertőzés, valamint az összes olyan krónikus megbetegedés, ami gyengíti az immunrendszert.

Ritka eset, de a fertőzést kiváltó mikrobák orvosi vizsgálatok vagy beavatkozások során is eljuthatnak a húgyutakba, így például egy hólyagtükrözés vagy katéterezés után könnyebben megjelenhet.

Milyen tünetei vannak a női felfázásnak?

Általánosságban elmondható, hogy a női felfázás jellemzően minden esetben a húgyutak irányából indul el, tehát a húgycsövön keresztül kerül a fertőzés a húgyhólyagba, majd kezeletlenül onnan a vesemedencéhez, a veséhez jut.

Az első tünetek felbukkanására jellemzően akkor kerül sor, amikor a baktériumok túlszaporodtak, és gyulladt állapotba hozták valamelyik kapcsolódó szervet, ami elsőként általában a húgyhólyag lesz.

  • Gyakori vizelési inger: A húgyhólyag irritációja miatt fokozódhat a vizelési inger, és a vizelet mennyisége is csökkenhet.
  • Fájdalmas vizelés: A vizelés során égő vagy csípő érzés jelentkezhet, ami a húgyhólyag vagy a húgycső gyulladását jelezheti.
  • Alsó hasi fájdalom: Az alsó hasban, a húgyhólyag környékén jelentkező fájdalom vagy kellemetlen érzés.
  • Vizelet színének változása: Az elfertőződött húgyhólyag miatt a vizelet lehet zavaros, kellemetlen szagú, és esetleg véres is.
  • Általános rossz közérzet: A húgyúti fertőzés gyakran járhat együtt általános rossz közérzettel, lázzal, fáradtsággal és hányingerrel.

A gyakori vizelési ingerrel kezdődnek a tünetek

A felfázás az egyik olyan nőgyógyászati betegség, aminél meglepően hasonlóak a panaszok az egyes betegek között, sőt a férfiak is egészen hasonló problémáktól szenvednek, ha felfáznak.

Egy általános alsó húgyúti fertőzés esetén a gyakori vizelési inger jellemzően a legáltalánosabb kezdeti tünet, amihez később fájdalmak kapcsolódnak, különösen kellemetlen szúró-, égő érzés társaságában.

Beteg nő
Kép forrása: Luca Volpi/Flickr

Ezen felül a felfázáskor nagyon gyakori tünet még a kellemetlen szagú, homályos vagy zavaros vizelet – ez már genny jelenlétét feltételezi –, amit súlyosabb esetben akár véres vizelet is követhet, méghozzá erőteljes alhasi fájdalom, esténként lázas állapot mellett.

Felnőtt nőknél a felfázás általában egyszerűen diagnosztizálható, de kisebb gyermekeknél vagy időskorúaknál rendkívül nehéz, gyakran összekeverhető más betegségekkel.

A felfázás tünetei férfiaknál

Noha elsődlegesen a nők betegsége, azonban dacára a hosszabb húgyvezetéknek, a férfiakat is érintheti a felfázás problémája. A tünetek esetükben is a fájdalmas és gyakori vizelés, az alhasi fájdalom, súlyosabb esetekben a láz és a vesemedence gyulladás.

A különbség, hogy a férfiaknál a felfázás gyakran idézi elő a prosztata vagy a mellékhere gyulladását, aminek rendkívül súlyos szövődményei lehetnek, ezért esetükben is nagy gondot kell fordítani a mielőbbi kivizsgálásra, amit urológus szakorvos végez.

A felfázás időtartama, kezelése, kórlefolyása

Aki átesett már életében egy kisebb-nagyobb megfázáson, az biztosan soha nem felejti el, hiszen egy rendkívül kellemetlen betegségről van szó, ami sokaknál hosszú ideig képes megkeseríteni a mindennapokat. Ezért is fontos, hogy a beteg mielőbb orvoshoz kerüljön!

Már két-három napon belül elmúlhatnak a tünetek

Amennyiben ugyanis szakszerű kivizsgálást követően a páciens megfelelő kezelésben részesül, a tünetek már a kúra kezdetétől számított második vagy harmadik napon belül elmúlhatnak.

A betegséget általában célzott antibiotikummal kezelik, így amennyiben az ötnapos kúra végére sem mérséklődnek vagy múlnak el a tünetek, akkor térjünk vissza kezelőorvosunkhoz, mert vagy nem megfelelő gyógyszert kaptunk, vagy rossz diagnózis született.

Fontos tudnivaló, hogy az antibiotikumos kúrát minden esetben végig kell csinálnia a betegnek, nem szabad előbb abbahagynia – például akkor, amikor a tünetek elmúltak –, hiszen ezzel úgynevezett rezisztencia alakulhat ki, amely később szövődményeket, nehezebb gyógyulást okozhat.

Felfázás ellen antibiotikum

Hogy a felfázást kiváltó kórokozót – mely a legtöbbször baktérium – teljesen kitakarítsuk a szervezetből, ahhoz antibiotikumra lesz szükségünk.

A betegség függvényében ez lehet nagydózisú, kúraszerű, de krónikus felfázás esetén akár folyamatosan alkalmazott gyógyszer is ahhoz, hogy a probléma megszűnjön.

Felfázás ellen általában nitrofurantoin és trimetoprim tartalmú antibiotikumokat alkalmaznak, de gyakori, hogy methenamin és phenazopyridin hatóanyagú gyógyszerekkel próbálják gyógyítani a betegeket.

A gyengébb felfázás gyakran kezelést sem igényel

Előfordulhat, hogy a felfázás csak nagyon gyenge tüneteket idéz elő, ezáltal kimerülnek a panaszok a néhány napig tartó sűrűbb vizelési ingerben, esetleg némi viszketésben vagy enyhébb fájdalmakban.

Ilyenkor elegendő lehet az otthoni kezelés, az odafigyelés, a megfelelő higiénia, illetve bizonyos gyógyteák alkalmazása ahhoz, hogy a felfázás két-három napon belül enyhüljön, illetve maradéktalanul elmúljon.

Minden esetben elengedhetetlen azonban orvoshoz fordulni, ha erőteljes alhasi fájdalmak, véres vizelet és lázas állapot társul a fentiekben már említett panaszok mellé, hiszen ilyenkor a felfázás valamilyen szövődményeket idézhetett elő.

A felfázás diagnózisa

Noha a felfázás ténye a tünetek alapján is megállapítható, azonban a pontos diagnózishoz nagyon gyakran lehet szükség vizeletvizsgálatra is annak érdekében, hogy konkrétan feltárják, milyen kórokozó idézte elő a fertőzést, azaz melyik antibiotikum lehet hatásos.

Amennyiben nem történik vizeletvizsgálat, könnyedén előfordul, hogy a beteg rossz gyógyszert kap, amitől a tünetek csak felerősödnek, illetve kellemetlen szövődmények jönnek létre, melyeket utána még nehezebb lehet gyógyítani.

Felfázásban szenvedő nő
Kép forrása: Andrea Piacquadio/Pexels

A felfázás feltárásához gyakran kapcsolódik egy általános nőgyógyászati szakvizsgálat is annak érdekében, hogy kizárhatók legyenek más betegségek, illetve előbukkanhassanak olyan problémák, melyek esetlegesen további kezelést igényelnek.

A felfázás megelőzése

A fentiekben már többször is utaltunk a felfázás okaira, melyek jelentős többsége könnyedén megelőzhető.

Az egyik legfontosabb a higiénia, hogy nemi szerveink és a végbél környéke kellően tiszták legyenek, azonban főleg a hüvely esetében nem szabad túlzásba vinni a tisztálkodást, mert azzal károsíthatjuk annak természetes belső flóráját, mely elősegítheti a fertőzések kialakulását.

Lényeges odafigyelni továbbá a szexuális életünkre is. A túl gyakran váltogatott partnerek, a megfelelő védekezés hiánya, illetve az elmaradó intim higiénia szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy a húgyutakba kórokozók kerülhessenek.

A rendszeres és nagy mennyiségű folyadékfogyasztás lényeges a megelőzésben, hiszen ezzel erősíthetjük az immunrendszert, de például az ülőfürdőzés – különösen közösségi fürdőkben – kerülendő lehet.

Természetesen nem szabad elhanyagolni a vitaminok és ásványi anyagok fogyasztását sem a húgyúti fertőzések esetén, hiszen minél erősebb az immunrendszerünk, annál nehezebben tud megtelepedni a szervezetünkben egy kórokozó.

Ezen felül érdemes lehet megelőzési céllal olyan gyógyhatású készítményeket fogyasztani, mint a málnalevél teája vagy a tőzegáfonyából készült étrendkiegészítők, melyek közül főként utóbbiak a megfigyelések szerint rendkívül hatásosak felfázás előtt és alatt egyaránt.

Mikor forduljunk orvoshoz felfázással?

A felfázás alapvetően ma már egy nagyon jól gyógyítható betegség, ennek a feltétele azonban, hogy időben orvoshoz forduljunk vele. Itt adja magát azonban a kérdés, hogy mikor keressünk fel egy nőgyógyászt a problémánkkal?

Alapszabály minden betegségnél, így természetesen a felfázásnál is, hogy amennyiben a tünetek egy-két nap után nem szűnnek meg, de legalábbis nem mérséklődnek maguktól, inkább súlyosabbá válnak, akkor haladéktalanul jelentkezzünk be egy alapos vizsgálatra.

Felfázás esetén ez különösen akkor fontos, ha már erőteljes alhasi fájdalom, lázas állapot és a vizelés alatt jelentkező, elviselhetetlenül fájdalmas égő érzés tapasztalható. Ilyenkor ugyanis nagy az esélye annak, hogy a fertőzés átterjed a vesékre, ami egy sokkal súlyosabb állapotot jelent.

Szintén forduljunk orvoshoz, ha a felfázásra kapott gyógyszer – a legtöbbször antibiotikum – nem használ két-három napon belül, inkább felerősíti a tüneteket, de alaposabb kivizsgálást igényel az is, amikor a fertőzés gyakran visszatér, mondhatni krónikussá fokozódik.

Az Octogon Medical Center nőgyógyászati magánrendelésén elhivatott orvosok várják leendő pácienseinket, akiknek minőségi szolgáltatásokat, a legmodernebb gyógyászatot kínáljuk.
Időpontfoglalás