Tudástár
  1. Tudástár
  2. Magasvérnyomás-betegség

Magasvérnyomás-betegség

magasvernyomas

A magas vérnyomásról röviden

Az első ilyen a vérnyomás, amely a keringési rendszerben a vérnek az érfalakra kifejtett nyomása. Általános értelemben a nagy artériákban mérhető nyomást nevezzük vérnyomásnak. Értékét egyrészt a szív által pumpált vér mennyisége, másrészt az erek véráramlással szembeni ellenállása határozza meg. Annál magasabb lesz az érték, minél több vért pumpál a szív az erekbe, valamint minél szűkebbek maguk az erek.

Tartalomjegyzék

  1.  A magas vérnyomásról röviden
  2.  A magas vérnyomás diagnózisa és kezelése az Oktogon Medical Center magánklinikán
  3.  A magas vérnyomás tünetei
  4.  A magas vérnyomás okai
  5.  A magas vérnyomás egyes fajtái
  6.  A magas vérnyomás rizikófaktorai
  7.  A magas vérnyomás diagnózisának felállítása
  8.  A helyes otthoni vérnyomásmérésről
  9.  A magas vérnyomás kezelése
  10.  A terápiarezisztens magas vérnyomásról
  11.  A magas vérnyomás szövődményeiről

A magas vérnyomásról röviden

A vérnyomás értékében az első szám a szisztolés, a második a diasztolés vérnyomást jelöli. Előző a szívverés alatti, utóbbi a szívverések közötti értéket mutatja meg.Az aktuálisan érvényben lévő európai irányelv alapján optimális esetben a vérnyomás <120/<80 Hgmm. Normális ill. magas normális vérnyomás értékekről beszélünk, ha a szisztolés vérnyomásérték 120-129 Hgmm ill. 130-139 Hgmm, és/vagy a diasztolés vérnyomásérték 80-84 Hgmm ill. 85-89 Hgmm. Magasvérnyomás-betegségről van szó 140 Hgmm feletti szisztolés és/vagy 90 Hgmm feletti diasztolés tenzió esetén. Ezekről az értékekről a későbbiekben még részletesebben lesz szó.

A legtöbb páciensnél több év alatt alakul ki a magas vérnyomás, mely megfelelő életmóddal, szűrővizsgálatokkal hatékonyan megelőzhető, de a tünetek megjelenését követően is rendszerint jól kezelhető. Ha viszont nem kezelik időben, annak kevésbé súlyos, illetve súlyos következményei egyaránt lehetnek, melyek közül kiemelendő a szívinfarktus vagy a stroke.

A magas vérnyomás diagnózisa és kezelése az Oktogon Medical Center magánklinikán

A kórelőzmény felvétele

Az anamnézis, azaz a kórelőzmény felvétele nagyon sok betegség esetében komoly jelentőséggel bír. Klinikánkon kiemelt figyelmet szentelünk arra, hogy már az első orvos-beteg találkozás során maximális odafigyeléssel és empátiával forduljunk pácienseink felé.

A szakorvos ennek során kikérdezi a beteget, hogy miért kereste fel a rendelést, mi a legfőbb panasza, az mióta áll fenn, milyen gyakran, milyen intenzitással jelentkezik. Vannak-e egyéb tünetek emellett. Kitér arra is, hogy ezek a problémák a mindennapi tevékenységeket vagy a munkavégzést mennyire gátolják. Volt-e vagy van-e más betegsége. Állt-e korábban kórházi kezelés alatt, milyen műtéteken esett át.

A magas vérnyomás későbbi kezelésében kiemelten fontos, hogy a szakorvos pontos információkkal rendelkezzen a beteg gyógyszerszedési szokásiról, korábban és jelenleg szedett gyógyszereiről, ezért erre is rá fog kérdezni.

Magasvérnyomás-betegség

Tájékozódni kell arról, hogy milyen munkát végez a beteg, mozog-e rendszeresen, van-e káros szenvedélye, milyenek az étkezési szokásai.

Meg kell említeni még a családi környezet jelentőségét, hiszen több betegség, így a magas vérnyomás hátterében is állhat családi halmozódás.

Az első találkozásnak mindenképp része a vérnyomásmérés magas vérnyomás gyanúja esetén, amelyet mindkét karon el szoktunk végezni. Emellett a boka fölött és a karon mért étékekből kiszámításra kerül az úgynevezett boka-kar index, ami szintén hasznos információval szolgál a megfelelő kezelés kiválasztása során.

Az anamnézis birtokában tud dönteni a szakorvos, hogy milyen további vizsgálatokra lehet még szükség a pontos diagnózis felállításához.

Egyéb diagnosztikai vizsgálatok

Az anamnézis felvételét követően kerülhet sor más vizsgálatokra, amelyek hozzájárulhatnak a betegség okának felkutatásához. Ezek között lehet említeni például a Doppler-vizsgálatot vagy akár laboratóriumi vizsgálatokat is.

A kezelés meghatározása

A megfelelő kezelés javítja a túlélést és csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a szívelégtelenség és a stroke kialakulásának kockázatát. A magas vérnyomás diagnózisának pontos felállítását követően minden esetben javasolt életmódbeli tanácsokon és változtatásokon túl szükség lehet a kezelőorvos által felírt vérnyomáscsökkentő gyógyszer alkalmazására. A gyógyszeres kezelés szükségességét, a gyógyszerkombinációk alkalmazását a kezelőorvos mérlegeli a célvérnyomásértékek elérését szem előtt tartva.Részletes tájékoztatás a gyógyszer szedésének szabályairól és megbeszéli a beteggel a kontrollvizsgálat időpontját, amelyen mérlegeli a kezelés hatékonyságát, szükség esetén módosít rajta. Ha életmódváltásra van szükség, abban is részletes tanácsokkal fogja ellátni

A magas vérnyomás tünetei

A magas vérnyomás többek között azért is kellemetlen betegség, mert sokáig nem produkál kézzelfogható tüneteket, még akkor sem, ha már magas értékek mérhetők. Egyes esetekben előfordulhat orrvérzés, légszomj, fejfájás, szédülés, rossz közérzet, de ezek a panaszok számos más betegség jelenlétére is utalhatnak. Igazán komoly tünetek csak akkor jelennek meg, amikor már szövődmények alakultak ki. A magas vérnyomás szövődményeiről a későbbiekben még részletesen lesz szó.

Mikor keressünk fel szakrendelést magas vérnyomással?

Mivel a magas vérnyomás a kezdetekben ritkán okoz tüneteket, ezért javasolt, hogy időnként otthon is mérjük meg a vérnyomásunkat, különösen, ha a betegség kialakulásának rizikófaktorai közül valamelyik nálunk is jelen van.

Itt érdemes felhívni a figyelmet a vérnyomás értékeinek bizonyos jellegzetességeire, melyek tudatában már lehet következtetni egyes rendellenességekre. A vérnyomásra jellemző, hogy az alacsonyabb értékek éjjel, valamint kora reggel mérhetők, míg reggeltől délutánig emelkedő tendencia figyelhető meg. Ebből adódóan ha este vagy reggel magas értékeket mérünk, az előjele lehet a magas vérnyomás kialakulásának. Messzemenő következtetést ezekből a mérésekből még nem kell levonni, de ha ezek a magas értékek több héten keresztül megfigyelhetők, akkor mindenképpen keressünk fel szakrendelést. Ugyancsak árulkodó jel lehet, ha a vérnyomásmérés szélsőséges, túl alacsony és túl magas értékeket mutat. A nap folyamán bizonyos mértékű ingadozás természetesnek nevezhető, de ha ennek mértéke kiugróvá válik, szintén szükséges szakorvoshoz fordulni.

A magas vérnyomás észlelésének nehézsége miatt érdemes évente részt venni szűrővizsgálaton, hogy az időben kiderülhessen és mielőbb elkezdődjön a megfelelő kezelés alkalmazása.

A magas vérnyomás okai

Primer (elsődleges) magas vérnyomás

Az elsődleges vérnyomásnak nincsen kimutatható oka, nem áll a hátterében semmilyen betegség, ilyenkor a magas vérnyomás jelenti magát a betegséget kizárólag. Gyakori betegségről van szó, melynek kialakulása több évig is tarthat.

Szekunder (másodlagos) magas vérnyomás

Másodlagos vérnyomásról abban az esetben van szó, ha azt valamilyen más betegség váltja ki, azaz a magas vérnyomás egy alapbetegségnek a tünete, következménye. Itt nem beszélhetünk fokozatos kialakulásról, hanem jellemzően hirtelen lép fel. Általában ennél a típusú magas vérnyomásnál szoktak magasabb értékeket mérni. Számos betegség vagy körülmény kiválthatja, ilyen többek között egyes gyógyszerek szedése, bizonyos pajzsmirigybetegségek, cukorbetegség, veleszületett érrendszeri betegségek, obstruktív alvási apnoé, vesebetegségek, stb.

A magas vérnyomás egyes fajtái

A magas vérnyomást nevezhetjük összefoglaló kifejezésnek is, ezen belül többféle megjelenési forma különíthető el, ezek közül a legfontosabbak a következők.

Izolált szisztolés hipertónia

Az izolált szisztolés magas vérnyomásnál a szisztolés érték lesz magas, meghaladja a 130-at, ellenben a diasztolés érték normál marad. Általában idősebb embereknél fordul elő.

Izolált diasztolés vérnyomás

Az előző eset ellenkezője, azaz ennél a típusnál a diasztolés érték lesz magas, 90 feletti, míg a szisztolés érték normál tartományban marad. Ez az állapot inkább az 50 év alattiaknál növeli meg a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának kockázatát.

Pulmonális hipertónia

Nem véletlen az elnevezés, ugyanis a magas vérnyomásnak ennél a típusánál a tüdő bizonyos verőereiben, valamint a szív jobb oldalán lép fel megnövekedett vérnyomás. Minél jobban nő a nyomás a tüdő ereiben, a szív annál nagyobb terhelésnek van kitéve, hiszen csak megnövekedett izommunkával tud elegendő vért pumpálni a tüdőn keresztül. Ez a folyamat a szívizom meggyengüléséhez, majd szívelégtelenség kialakulásához vezethet, ha nem kezelik időben, tehát egy meglehetősen veszélyes típusról van szó.

A magas vérnyomás rizikófaktorai

Sajnos a magas vérnyomást többféle tényező is kiválthatja, előidézheti, melyek közül most a legfontosabbakat, legjellemzőbbeket emeljük ki.

Életkor

Minél idősebb valaki, annál nagyobb az esélye annak, hogy az illetőnél magas vérnyomás alakuljon ki. A nemek között is eltérések figyelhetők meg, mivel 65 éves korig inkább a férfiaknál, míg 65 éves kor fölött a nőknél fordul elő nagyobb arányban a betegség.

Genetikai hajlam

Azoknál a személyeknél, akiknek a családjában már egy vagy több hozzátartozónál magas vérnyomást diagnosztizáltak, szintén nagyobb eséllyel léphet fel a betegség. Akik tehát ilyen módon érintettek, 40 év fölött érdemes szűrővizsgálatokon részt venniük akkor is, ha teljesen egészségesnek érzik magukat.

Túlzott alkoholfogyasztás

A rendszeres és az ajánlott mennyiséget meghaladó mértékű alkoholfogyasztás káros hatással van a szívre és magas vérnyomáshoz vezethet. Ehhez érdemes ismerni az ajánlott mennyiség értékét, ami nőknél napi egy egység, férfiaknál napi két egység, ahol egy egység alatt 0,5 liter sört, 2 deciliter bort vagy 4 centiliter tömény alkoholt kell érteni. Sajnos Magyarországon több százezres azoknak a tábora, akik túllépik ezeket az értékeket.

Dohányzás

Szintén sok embert érint hazánkban. A dohányzás több szempontból is kedvezőtlen hatással bír. Egyrészt egy cigaretta elszívását követően megemelkedik a vérnyomás, másrészt az így szervezetbe kerülő kémiai anyagok érfalkárosító, érszűkítő hatást fejtenek ki, érfalra rakódó plakkok kialakulásához vezet, ami vérnyomásemelkedést, szívbetegségek kialakulásának kockázatát vonja maga után. A passzív dohányosokra ezek az állítások szintén igazak.

Mozgásszegény életmód

Akik nem mozognak heti rendszerességgel legalább háromszor, azoknak rendszerint magasabb a pulzusuk. A nagyobb pulzusszámból az következik, hogy a szívnek egyre keményebben kell dolgoznia, ami megnöveli a nyomást az artériákban. A mozgáshiány további problémához és rizikófaktorhoz, a túlsúly kialakulásához is vezet.

Túlsúly

A megnövekedett, egészségtelen mértékű testsúly nagyobb feladat elé állítja a szívet, mivel egyre több sejtet kell ellátnia tápanyagokkal és oxigénnel. Ehhez egyre több vért kell pumpálnia, ami az érfalakra eső nyomás megnövekedéséhez vezet.

Helytelen táplálkozás

A helytelen táplálkozás szintén több szempontból hordoz veszélyeket. A túlzott sófogyasztás vízvisszatartáshoz, így vérnyomásnövekedéshez vezet. Ha káliumból viszünk be keveset a szervezetünkbe, az szintén a sejtek nátriumtartalmának megnövekedését és így vérnyomásnövekedést eredményezhet. A telített zsírsavak fogyasztásának túlzásba vitele megnöveli az LDL-koleszterint szintjét, ami érszűkítő, ebből adódóan vérnyomásnövelő hatású. A rosszul összeállított, túl sok kalóriát tartalmazó étrend ezen kívül túlsúly kialakulásához is vezethet.

Krónikus betegségek jelenléte

Korábban már említettük, hogy egyes krónikus betegségek (pl. cukorbetegség, vesebetegségek, pajzsmirigybetegségek, stb.), különösen ha azokat nem vagy nem megfelelően kezelik, növelik a magas vérnyomás kialakulásának esélyét.

Stresszes életmód

Ha a stressz tartósan jelen van az életünkben, az megnöveli a pulzusszámot, ami megnöveli a vérnyomást. Ráadásul többen is vannak köztünk olyanok, akik stressz hatására más rizikófaktorokhoz (pl. alkohol, dohányzás) nyúlnak.

A magas vérnyomás diagnózisának felállítása

Korábban már említettük, hogy a vérnyomás normál értéke 120/80 Hgmm. Amíg eljutunk a magas vérnyomás diagnózisáig, addig is vannak olyan értékintervallumok, fokozatok, amelyekről még érdemes szót ejteni.

120-129/80 Hgmm-es értéknél már megnövekedett vérnyomásról beszélünk, ami nagy valószínűséggel rosszabbodhat, ha nem teszünk semmit a korrekció érdekében. A következő kategória az elsőfokú hipertónia, amely 130-139 közötti szisztolés és/vagy 80-89 közötti diasztolés értéket jelent. Végül másodfokú hipertóniáról akkor van szó, ha a szisztolés érték 140 Hgmm, míg a diasztolés érték 90 Hgmm feletti.Természetesen a diagnózis felállításhoz vérnyomásmérésre lesz szükség, és egy mérés nem lesz hozzá elegendő. A vérnyomást többször, különböző időpontokban kell megmérni. A szakorvos elrendelheti az otthoni mérést is, az így kapott értékeket pedig a betegnek vérnyomásnaplóban kell dokumentálnia. Ennek során naponta meghatározott alkalommal kell vérnyomást mérni addig, amíg ezt a kardiológus szakorvos indokoltnak látja.

24 órás vérnyomásmérés

El lehet rendelni 24 órás vérnyomás-monitorozást, az úgynevezett ABPM-vizsgálatot is. Ennek lényege, hogy 24 órán keresztül, nappal 20, éjjel, alvás közben 30 percenként méri az erre szolgáló készülék a vérnyomást. Ez nemcsak a pontos diagnózis felállításához járul hozzá, hanem a későbbi terápia sikerességének ellenőrzéséhez is. Sokan a rendelőben azért produkálnak magas értékeket, mert esetükben fennáll az úgynevezett „fehérköpeny hipertónia”, ez az eljárás ennek kiküszöbölésére is alkalmas. A teljesen automata eszköz a páciens megszokott hétköznapi tevékenységei alatt méri a vérnyomást. A betegnek jellemzően arra a karjára helyezik a mandzsettát, amelyiket kevésbé használja, a kis gépet pedig egy tokban akasztják a beteg nyakába. A gépet a mandzsettával egy vékony, puha gumicső köti össze. A pontos méréshez megfelelő méretű mandzsettát kell használni, amelynek végig a felkar felső 2/3-án kell lennie, nem szabad lentebb csúsznia, ellenkező esetben pontatlan értékek fognak születni.

A vérnyomásmérésen kívül egyéb vizsgálatokra is szükség lehet, ilyen például a szívultrahang-vizsgálat, a Doppler-vizsgálat, az EKG-vizsgálat, amelyből szintén létezik 24 órás változat. A laborvizsgálatoknál a vér- és vizeletvizsgálat jöhet szóba. A felsoroltak közül valamennyi eljárás teljesen veszélytelen, fájdalommentes és korlátlan számban megismételhető.

Szakrendelésünkön valamennyi vizsgálati módszer és a legmodernebb eszközökkel végzett diagnosztikai eljárás elérhető, melyet komoly szakmai tapasztalattal rendelkező kardiológus szakorvosaink fognak értékelni.

A helyes otthoni vérnyomásmérésről

A páciens is sokat tehet azért, hogy feltérképezze saját vérnyomásának helyzetét, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy tisztában legyen a helyes mérési metódussal, így lehet ugyanis csak pontos értékeket mérni.

A méréshez nyugodt körülményekre, zaj- és stresszmentes környezetre van szükség. A vérnyomásmérést megelőző 30 percben ne végezzünk fizikai munkát, ne tegyük ki magunkat pszichés terhelésnek, ne fogyasszunk koffeint, alkoholt tartalmazó italokat és ne dohányozzunk. Vegyünk fel ülő helyzetet, melynél a hát meg van támasztva, alkarunkat helyezzük egy asztalra, hogy a felkar szívmagasságba kerüljön, izmainkat pedig lazítsuk el. A mandzsettának megfelelő méretűnek kell lennie.

Magasvérnyomás-betegség

Ki kell tapasztalni, hogy melyik karunkon lehet magasabb értékeket mérni és a későbbiekben ezen a karon kell mérni a vérnyomást. A két kar között bizonyos értékkülönbség normális, viszont ha ez meghaladja a 16 Hgmm-t, akkor érdemes szakrendelést felkeresni, hogy fenáll-e érszűkület az egyik oldalon.

A helyes otthoni vérnyomás-monitorozás megfelelő információt ad és segítséget nyújt orvosunk számára a diagnózis felállításában és a kezelési stratégia kiválasztásában.

A vérnyomásmérést érdemes reggel és este 5 perces időközönként kétszer megismételni és a kapott értékek számtani közepét kiszámolni. Magasvérnyomás-betegség áll fenn, ha 3-6 nap során regisztrált összes mérési eredmény átlagai alapján a szisztolés érték 135 Hgmm feletti és/vagy a diasztolés érték 85 Hgmm feletti.

A magas vérnyomás kezelése

A magas vérnyomás kezeléséhez egyes esetekben elegendő lehet az életmódváltás, viszont gyakori, hogy ehhez gyógyszeres kezelést kell elrendelni.

Gyógyszeres kezelés

A gyógyszeres terápiára ma már rengeteg készítményt létezik, szakorvosa egyénre szabottan írja majd fel Önnek a leginkább megfelelőt, ami figyelembe veszi az Ön egészségi állapotát. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, hogy a legtöbbször használt szerek milyen működési mechanizmus mentén érik el a kívánt hatást.

ACE-gátlók

Az ACE-gátlók úgy működnek, hogy megakadályozzák egy bizonyos enzim, az angiotenzin-konvertáló enzim termelődését. Mivel ez az enzim felelős az erek szűkítéséért, ezért az ACE-gátlók szedésével csökkenthető az érszűkület, a magas vérnyomás pedig elérheti az optimális szintet.

Angiotenzin-receptor blokkoló készítmények

Nagyon hasonló célt szolgálnak, mint az ACE-gátlók, csak ezek a típusú gyógyszerek az angiotenzinkonvertáló enzim működését blokkolják, nem pedig a termelődését. Alkalmazásuk különösen ajánlott akkor, ha vesebetegségek is jelen vannak a páciensnél. Szedésükkel az erek falának ellazítását érhetjük el, amely a vérnyomás csökkenéséhez vezet.

Kalciumcsatorna blokkoló készítmények

Ezeket a típusú gyógyszereket jellemzően idősebb embereknél alkalmazzák, hatásmechanizmusuk lényege, hogy az ereket körülvevő izmok ellazításával, illetve a szívverés lassításával érik el a kívánt eredményt. A kalciumcsatorna-blokkolók mellékhatásai nagyobb valószínűséggel jelentkeznek egyes ételek vagy italok fogyasztásakor, ezért szakorvosunk részletesen tájékoztatni fogja Önt azokról az élelmiszerekről, amelyeket érdemes elkerülni, ha ilyen típusú gyógyszer szedése válik szükségessé.

Vízhajtók

A vízhajtók alkalmazása azért csökkenti a vérnyomást, mert segíti a veséket a nátrium- és kloridionok kiürítésében, ami csökkenti a vér sűrűségét, illetve növeli a vizelet mennyiségét. Ezen folyamatok révén a vénás nyomás is csökkenni fog. Nevükből és hatásukból adódóan gyakori vizeletürítést vonnak maguk után.

Ha a fenti gyógyszerek nem vezetnek eredményre, lehetőség van további gyógyszerek felírására is. Ilyenek többek között az alfa- és a béta-blokkolók, bizonyos értágítók vagy centrálisan ható vérnyomáscsökkentők. Több páciensnél előfordul, hogy a leghatékonyabb megoldás a különböző szerek kombinált alkalmazása. Erről a kardiológus szakorvos fog dönteni az adott beteg kivizsgálását követően.

Fel kell hívni a figyelmet a gyógyszerszedésre vonatkozó előírások és szakorvosi tanácsok pontos betartására, ennek hiányában ugyanis a magas vérnyomás nem biztos, hogy megszűnik vagy a kívánt mértékben csökken. Kardiológusunk az esetleges mellékhatásokról is részletes információval fogja ellátni. Ha ilyenek lépnek fel, arról mindenképp tájékoztatnia kell majd kezelőorvosát.

Életmódváltás

A gyógyszeres terápia mellett szintén nagy jelentőséggel bír az életmódváltás, amelynek két legfőbb pillére az egészséges étrend kialakítása és a rendszeres testmozgás beiktatása. Erről szakorvosunk is részletesen, egyénre szabva is tájékoztatást nyújt majd Önnek, de általánosságban itt is szeretnénk ezek legfontosabb jellemzőit ismertetni.

Egészséges étrend kialakítása

A magas vérnyomás csökkentésének elősegítésére ma már külön diéták kerültek kifejlesztésre. Közös jellemzőjük, hogy előnyben részesítik a zsírszegény fehér húsok (pl. csirke, pulyka, hal) fogyasztását, a rostban gazdag zöldségek és gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélék előtérbe helyezését, a telített zsírok kiiktatását és a megfelelő folyadékbevitelt. Kiemelendő a sófogyasztás korlátozása, amit célszerű napi 2 grammban maximalizálni. A káliumbevitel növelése szintén jótékony hatással bír a vérnyomás csökkentésében. Az alkoholfogyasztás mérséklése a korábban már ismertetett mértékeket betartva, illetve a dohányzásról való leszokás ugyancsak érdemi eredmények eléréséhez vezethet.

Rendszeres testmozgás beiktatása

A rendszeres sportolás, fizikai aktivitás közvetlenül és közvetett módon is segít magas vérnyomás mérséklésében. Ehhez már elegendő heti három alkalommal fél órányit sétálni. Különösen jótékony hatása van az úgynevezett intervallum edzésnek, melynek lényege, hogy az adott gyakorlatot rövid ideig intenzíven végezzük, majd egy lassú, kíméletes szakasz következik, és ezeket váltogatjuk. Ezt akár a sétálásnál is alkalmazhatjuk. A rendszeres mozgás egyben hatékony stresszkezelési módszer is.

Ha sikerül egészséges étrendet kialakítani, illetve a rendszeres fizikai aktivitást a hétköznapokba beépíteni, az kezelni tudja a szintén rizikófaktornak számító túlsúly problémáját is.

A terápiarezisztens magas vérnyomásról

Előfordulhat, hogy a fentiek alkalmazása, betartása mellett továbbra is magas marad a vérnyomás. Ebben az esetben a kontrollvizsgálatok során új gyógyszerkészítmények szedése írható elő, ha pedig ez sem vezet eredményre, akkor vélhetően mégis valamilyen egyéb betegség áll a magas vérnyomás hátterében. Ilyenkor a kiváltó okként jelenlévő alapbetegség kiderítése és megszüntetése szokott javulást hozni. Ehhez szükség lehet más szakterület szakorvosainak bevonására, ami klinikánkon bevett gyakorlat és minden feltétel adott hozzá hasonló szituációkban.

A magas vérnyomás szövődményeiről

A magas vérnyomás azért is veszélyes betegség, mert kezeletlensége esetén súlyos szövődmények alakulhatnak ki. A legfontosabb és legsúlyosabb szövődményeket az alábbiakban foglaltuk össze.

Szívroham

A magas vérnyomás az artériák falára helyeződő megnövekedett nyomás miatt érelmeszesedést okozhat, ami az érfalak megvastagodását, megkeményedését jelenti. Ez az állapot jelentősen növeli a szívroham kialakulásának kockázatát.

Szívelégtelenség

Már korábban említettük, hogy magas vérnyomás esetén a szívnek nagyobb izommunkát kell végeznie, melynek során a vér pumpálásáért felelős bal kamra fala megvastagodhat. Ez könnyen azt eredményezheti, hogy a szív a későbbiekben nem lesz képes elegendő vér pumpálására és szívelégtelenség jön létre.

Stroke

Az imént említett érelmeszesedési folyamatok az agy ereiben is bekövetkezhetnek, ami stroke-ot idézhet elő, amit ha nem kezelnek időben, bénulással vagy halállal végződhet.

Vesebetegségek

A vese ereinek magas vérnyomás által előidézett károsodása a vesefunkciók romlásához vezet, ami miatt többféle betegség is felléphet a betegnél.

Látásromlás

A magas vérnyomás először a szemfenék érrajzolatában hozhat létre szemmel látható tüneteket, elváltozásokat. Ezeknek több stádiuma is van, attól függően, hogy a betegség éppen milyen súlyosságot ért el az adott pillanatban. Az utolsó stádiumot a jelentős látásromromlás, látótérkiesés jellemzi.

Aneurizma

Szintén tipikus szövődmény az aneiruzma, azaz az ér kiboltosulása, ami a meggyengült érfalak következménye. Veszélye abban rejlik, hogy kiszakadhat, melynek során vérzés alakul ki, a vérzés pedig annál nagyobb, minél nagyobb ér szakad ki. Az aorta aneurizmájának kiszakadása például életveszélyes állapotot hoz létre.

Demencia, memóriazavarok

A magas vérnyomás közvetlenül és a stroke révén közvetve az emlékezőképesség, a tanulási képesség romlásához, demencia kialakulásához járulhat hozzá.

Annak érdekében, hogy a fenti szövődmények ne alakulhassanak ki, forduljon bátran klinikánk kardiológiai szakrendeléséhez, ahol nemzetközi tapasztalatokkal is bíró szakorvosaink készséggel állnak rendelkezésére, magas vérnyomás gyanúja esetén elvégzik a szükséges diagnosztikai vizsgálatokat és szakszerű kezelés alkalmazását rendelik el a mielőbbi gyógyulás elősegítéséhez.

Hívás