Reflux

oktogon-medical-center-reflux

A reflux a modern világ egyik népbetegsége, ami a gyomrot, egészen pontosan a tápcsatorna felső szakaszát érinti. Egy rendkívül összetett működési zavarról van szó, aminek a hátterében számos kiváltó tényező állhat.

A betegség lényege, hogy a gyomortartalom – a káros gyomorsavval és emésztőnedvekkel együtt – akadálytalanul vissza tud jutni a nyelőcsőbe. Ez rengeteg kellemetlen tünetet, gyakori nyálkahártya-gyulladást, kezeletlenül akár szervi elváltozásokat is okozhat.

Tüneteit alapvetően meghatározzák a kiváltó okok. A szervi elváltozások mellett ugyanis a reflux hátterében állhatnak pszichés problémák, miközben a gyomorégés, a fulladás, a gombócérzés, a torokkaparás vagy a szegycsont mögötti fájdalom egyaránt gyakoriak.

Időpontfoglalás


Átmeneti betegség is lehet a reflux


Sok esetben az átmeneti savtúltengést is határozott reflux-szerű tünetek kísérik, ami nem jelenti azt, hogy a páciens ettől a betegségtől szenved vagy kezelésre szorul.

Gyakran egészséges embereknél is előfordulhatnak hasonló problémák, például egy kiadósabb étkezést, rossz testtartást, erőteljesebb hasűri nyomást vagy szorosabb ruházat viselését követően.

Kifejezetten sokszor tapasztalják például elhízottak vagy várandós édesanyák. A legtöbbször azonban ilyen esetekben ez átmeneti állapot.

Konkrétan kóros reflux betegségről akkor beszélünk, ha a kapcsolódó panaszok gyakorivá, ismétlődővé, esetleg állandóvá válnak.


Minden második ember tapasztal reflux-szerű tüneteket


A betegség, de még inkább a kapcsolódó tünetek világszerte kifejezetten gyakoriak a népesség körében. Csak Magyarországon minden második ember panaszkodik rendszeresen visszatérő gyomorégésre. Legalább a lakosság 20-40 százaléka azonban más reflux-szerű tünetet is produkál. Ennek ellenére csak becsült adatok vannak arról, hogy pontosan milyen sokan szenvednek kóros refluxtól, de az biztos, hogy a betegek száma folyamatosan és dinamikusan emelkedik.

Ennek az oka részben a modern életmód, a túl sok cukorfogyasztás, a túlsúly, a dohányzás, a mozgásszegény mindennapok, nem utolsó sorban pedig a rengeteg stressz, melyek együttesen a probléma előidézői lehetnek.

Érdekesség, hogy a nem vagy az életkor sem tekinthetők befolyásoló tényezőknek a kialakulás kapcsán, a férfiaknál és a nőknél ugyanolyan gyakorisággal fordul elő, de a szövődményekre inkább előbbiek hajlamosak.


Mitől alakul ki a reflux?


A reflux kialakulásának megértéséhez fontos némi anatómiai ismeret a gyomor működéséről és felépítéséről. A betegség esetében ugyanis a gyomor és a nyelőcső találkozásánál elhelyezkedő záróizom okozza a problémát. Ez a szerv alapvetően egyfajta zárszelepként funkcionál, ami normál esetben csak addig nyit ki ösztönösen, amíg az étel áthalad rajta a szánk felől a gyomor irányába.

Amikor ez az izomgyűrű valamilyen okból kifolyólag nem funkcionál, azaz folyamatosan nyitott vagy ernyedt állapotban van, az folyamatosan visszaengedi a gyomor savas tartalmát a nyelőcsőbe. Ezt hívjuk refluxbetegségnek.

Reflux betegség


A záróizom elégtelen záródása 


A záróizom problémája két okra vezethető vissza:


  1. általános izomgyengeség;
  2. megnövekedett és folyamatos hasűri nyomás.

Konkrétan a záróizom gyengeségét előidézhetik élettani hatások, de valakinél örökletes módon is előfordulhat. Kifejezetten gyakori továbbá az is, hogy rekeszizom-sérv váltja ki a betegséget. Az esetek többségében azonban inkább a hasűri nyomás fokozása áll a háttérben. A tartós túlevés, a jelentős túlsúly, a rossz tartás vagy az ülőmunka például mind a hajlamosító tényezők közé sorolhatók. 

A várandósság, bizonyos fizikai munkák, sportok – például a súlyemelés – vagy a túl szűk derékrésszel ellátott ruhák szintén fokozhatják a hasűri nyomást.


A refluxra hajlamosító tényezők


Nagy általánosságban elmondható, hogy a refluxtól szenvedő betegeknél mindig gyengébb a nyelőcső izommozgása, vagy más néven perisztaltikája. A záróizom problémájával együtt ez csak jobban elősegíti a kialakulást.

Ezen felül a refluxra hajlamosító tényezők közé sorolhatjuk még:


  • az ülő és mozgásszegény életmódot;
  • a savas és cukros ételek eltúlzott fogyasztását;
  • a rendszertelen táplálkozást;
  • a dohányzást;
  • az alkoholfogyasztást;
  • a túl sok kávé- és teafogyasztást;
  • bizonyos gyomor-nyálkahártyát irritáló gyógyszerek szedését;
  • a rendszeres túlevést;
  • az étkezést követő azonnali vízszintes testhelyzetet;
  • a lefekvés előtti étkezést vagy nassolást.

A reflux gyakran lelki eredetű probléma is lehet


A fentiekben kiemelt hajlamosító tényezők mellett fontos kiemelni a sorból a reflux betegség kapcsán a lelki eredetű tényezőket. Egyre több kutatás világít ugyanis rá arra, hogy összefüggés van a reflux és bizonyos mentális problémák kialakulása között.

Kifejezetten gyakori például a refluxbetegség a stresszes életmódot folytató embereknél, de a szorongás és a depresszió szintén elősegíthetik a probléma kialakulását, illetve fordítva.

Sőt, egyfajta dominó hatás érvényesülhet, hiszen az állandó fullasztó érzés vagy nyomás, a torokban tapasztalt gombócérzés alvásproblémákat, állandó stresszt, depressziót eredményezhet.

Mindeközben maga a stressz egyik kísérőbetegsége vagy szövődménye is lehet a reflux. Ez nem meglepő annak fényében, hogy sokan gyomorbántalmakkal reagálnak arra, ha valamilyen feszült helyzetbe kerülnek, esetleg izgulnak valamiért.

Ha a reflux hátterében lelki eredetű probléma áll, az életmódváltás mellett pszichológus bevonására is gyakran szükség lehet a kezeléshez.


Az életkor is befolyásolja a reflux kialakulásának gyakoriságát


Fontos kiemelni a reflux kapcsán, hogy a betegség az életkor előrehaladásával egyre nagyobb valószínűséggel jelenik meg. Ennek az oka leginkább az anatómiával magyarázható. Az idősebb szervezetben az izmok ugyanis elernyednek, megnyúlnak, és ez a gyomor záróizmát is érinti. Emiatt a 60 év feletti korosztálynál a betegség már 50-60 százalékos előfordulási arányban jelentkezhet.

Szerencsére ilyen esetekben is rengeteget tehetnek a páciensek életminőségük javításáért, a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás például sokat segíthet a panaszok enyhítésében, sőt a megelőzésben is.

Időpontfoglalás


A reflux tünetei


Az egyik legjellemzőbb és leggyakoribb tünet a reflux kapcsán a sok esetben állandósuló gyomorégés, amihez a legtöbbször szegycsont mögött érzékelhető égő érzés, fájdalom társul.

A fájdalom és a többi kellemetlen érzés a mellkastól egészen a torokig terjedhet, de kisugározhat a hátba, a nyakba, a lapockákba, sőt még a karok irányába is.

Jellemző, hogy a fájdalmas tünet egy egyszerű savlekötő bevételével, akácvirágot tartalmazó gyógyteával vagy Salvus víz fogyasztásával azonnal enyhül, ennek az állapotnak a tartósságát azonban a beteg állapota és a probléma előrehaladottsága is befolyásolja. Egy másik nagyon gyakori tünet a reflux kapcsán a sokszor állandó savas, kellemetlen ízű felböfögés, amikor a gyomortartalom gyakorlatilag visszaáramlik a nyelőcsőbe és a szájba.

Kellemetlen íz és maró érzet társul hozzá, gyakori köhögés és nyelési nehézség társaságában. A visszaáramlás már rövidtávon is kellemetlen, tartós szövődményeket eredményezhet.

Reflux tünetei, hasfájás


Általános kísérőtünetek lehetnek a reflux esetén:

  • nyelési nehézségek;
  • gyakori torokkaparás;
  • köhögési inger;
  • rekedtség;
  • kellemetlen szájszag;
  • károsodó fogak;
  • haspuffadás;
  • hányinger;
  • folyamatos csuklás;
  • fogyás;
  • véres hányás;
  • véres vagy fekete széklet;

A reflux szövődménytünetei


Önmagában a reflux tünetei nem túl különlegesek, sokkal inkább általánosak, nem úgy a folyamatos savas visszafolyásból fakadó szövődménytünetek. Ezek már sokkal kellemetlenebbek és súlyosabbak is lehetnek. Az egyik leggyakoribb az állandósuló nyelési fájdalom, ami a gyomorsav által kimart nyelőcső miatt alakul ki.

Hatására a beteg nehezen nyel, úgy érzi, hogy a jól összerágott falatok is el akarnak akadni, súlyosabb esetben pedig már a folyadékfogyasztás is kellemetlenségeket okoz.

Ennek az állapotnak kezeletlenül nagyon súlyos, olykor visszafordíthatatlan szövődményei is lehetnek, így a háttérben a nyelőcső szűkülete vagy az úgynevezett Barett nyelőcső is állhat. Az ilyen esetek mindig kivizsgálást és kezelést igényelnek.

Ezen felül tipikus szövődménytünet még a szájüregben tapasztalható égő érzés vagy kellemetlen szájíz és szájszag tapasztalása, de a fokozott nyáltermelődés, a fogak drasztikus romlása – eróziója – szintén annak a következménye, hogy a sav visszaáramlik a nyelőcsőbe.


Szövődménytünetek, amelyek azonnali kivizsgálást igényelnek


Itt fontos kiemelni a sorból azokat a szövődménytüneteket, amelyek minden esetben azonnali, haladéktalan kivizsgálást igényelnek. Ide sorolható például a folyamatosan fájdalmas, nehezített nyelés, amikor állandósulnak az elakadó falatok, a torokban folyamatos a gombócérzés, esetleg hányás, gyakori félrenyelés kíséri a problémát.

Ezek a tünetek együttesen ugyanis gyakran rosszindulatú daganatos elváltozást is jelezhetnek a háttérben. 

Mindemellett fontos odafigyelni az olyan tünetekre is, mint a hirtelen fogyás, a váratlanul kialakult vérszegénység vagy a tápcsatornából származó vérzés. Ezek lehetnek a reflux kísérői, de akár súlyosabb problémára is utalhatnak.


A reflux tünetei gyerekkorban


Sajnálatos módon a refluxbetegség nagyon gyakran egészen korán, már kisbabáknál kialakulhat. Sok esetben vissza is marad, és meghatározza a gyermek-, majd később a felnőttkort.

A kisbabáknál előforduló refluxról tudni kell, hogy nem izomgyengeség az oka, mint inkább a túl kicsi gyomor, ami nehezen tolerálja a teltséget. Esetükben tehát a gyomor tartalma könnyebben visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami jellegzetes tünetekkel társul.

A baba- és gyerekkori reflux általános tünetei a következők:


  • evés vagy etetés után jelentkező rosszkedv, nyűgösség;
  • fulladozásra, félrenyelésre való hajlam;
  • nagyon gyakori és nagy mennyiségű bukás;
  • gyakori és heves öklendezés az etetés során;
  • lassabb súlygyarapodás;
  • rossz evés, az étel gyakori visszautasítása;
  • hányás;
  • légzési nehézségek.

Fontos kiemelni, hogy a kisgyermekek esetében a reflux mielőbbi feltárása nagyon fontos. Bár többségük a természetes fejlődés során kinövi ezt a problémát, céltudatossággal azonban alaposan csökkenthető a későbbi ismételt kialakulás, a szövődmények megjelenésének esélye.


A reflux szövődményei


Miközben a reflux önmagában nem okoz élhetetlen tüneteket, megfelelő kezelés, módosított életmód és rendszeres ellenőrzés nélkül nagyon súlyos szövődményeket okozhat. Különösen problémás ezen a téren a nyelőcső, hiszen a kérdéses testrész van kitéve a leginkább a reflux hatásainak. 


Szövődmények a nyelőcsőben


Nyelőcsőgyulladás

A leggyakoribb és legáltalánosabb nyelőcső-szövődmény a reflux kapcsán a gyulladás. Miután a gyomortartalom folyamatosan visszaáramlik, a nyelőcső hámrétege folyamatos maró hatásnak van kitéve.

Ez hosszabb távon gyulladásos állapottal társul, aminek a feltárásához mindig endoszkópos vizsgálatra van szükség.

Enyhébb betegségnél a nyelőcső hámsérülése még nem látható, súlyosabb esetekben azonban rögtön észrevehető, sőt azonnali beavatkozást – gyógyszereket, életmódváltást – igényel, hogy a páciens állapota ne romoljon tovább.


Heges nyelőcsőszűkület

Amennyiben a nyelőcsőgyulladás kezeletlen marad, a beteg nem fordul vele orvoshoz, az állandó erózió hatására hegesedés és szűkület következik be.

Ez annak a következménye, hogy a gyulladás rengeteg esetben hegesedés formájában gyógyul. Ilyenkor fekély, vérzés, súlyos esetekben pedig a nyelőcső perforációja, azaz lyukadása is előfordulhat. A vérzés sok esetben nem túl jelentős, de székletmintából könnyedén kimutatható, azonban vannak olyan esetek is, amikor jelentős mennyiségű vért tapasztal a beteg.

Ha perforáció alakul ki, mielőbbi orvosi beavatkozásra van szükség, ellenkező esetben életveszélyes állapot léphet fel.


Barett-nyelőcső


A Barett-nyelőcső a refluxbetegek legalább 10 százalékánál előforduló szövődmény. Jellemzően hosszabb ideje, legalább 10-15 éve fennálló reflux mellett jelentkezik, kialakulását pedig a savas és epés visszafolyás együttesen idézi elő. Az egyik legveszélyesebb szövődmény, ugyanis nagy eséllyel rosszindulatú mirigyhámsejtes nyelőcső-daganat alakulhat ki belőle. Ezért fontos Barett-nyelőcső esetén legalább évenként egyszer szövettani szűrővizsgálatra járni.

Fontos mindemellett ilyenkor legalább kétévente egy alapos endoszkópos vizsgálat elvégzése is. Rendkívül veszélyes tumortípusról van szó, hiszen nincsenek jellegzetes tünetei, de ha időben észreveszik, műtéti úton kimagaslóan jó esélyekkel gyógyítható.

Időpontfoglalás


Néma szövődmények


A reflux kapcsán nagyon fontos beszélnünk a néma refluxról is, aminek a szövődményei jellemzően a nyelőcsövön kívül figyelhetők meg.


Légúti megbetegedések

Mivel a gyomorsav folyamatos visszaáramlása káros hatással van a hámrétegekre, ezért a refluxhoz nagyon változatos, megfázásszerű légúti tünetek, megbetegedések is tartozhatnak.

Gyakori például a köhögés, a rekedtség, a gombócérzés a torokban, amelyek lehetnek ideiglenesek, folyamatosan visszatérők, de akár hetekre állandósulók is. Amennyiben ezek a tünetek tartósan fennállnak, legalább egy hónapja nem szűnnek ideiglenesen sem, érdemes felkeresni egy fül-orr-gégész szakorvost, esetleg egy tüdőgyógyászt, hiszen a háttérben akár súlyos rendellenességek is állhatnak.

A néma reflux gyakran előidézhet felsőlégúti panaszokat, orrdugulást, akár arcüreggyulladást is. Különösen a megmagyarázhatatlan esetekben gyakori, hogy a háttérben a savas visszafolyás áll.

Gyakran okoz a reflux mindemellett garat- és gégegyulladást is. Jellegzetességük ilyenkor az idült forma, valamint az, hogy kezelés hatására a tünetek egyáltalán nem javulnak, vagy csak időszakosan.

Ritkán, de előfordul súlyosabb néma reflux mellett a gégegörcs, amit a savas visszafolyásból fakadó köhögés okoz. Általában éjszaka jelentkezik és rohamszerű formában tör rá a betegre, esetenként pedig akár életveszélyes állapotot is előidézhet.

Szintén a ritka tünetek közé sorolható a tüdőgyulladás vagy a tüdőhegesedés, de az asztma kialakulását egyaránt elősegítheti ez a betegség.


Szívproblémák

A légutak mellett a szívre is gyakorolhat negatív hatást a reflux. A szövődmények miatt előfordulhat kisebb vagy nagyobb mértékű szívritmuszavar, hozzá kapcsolódóan gyakori mellkasi- vagy hátfájdalom, amit minden esetben fontos kivizsgáltatni.

Kiemelendő még a szívproblémák közül a reflexes úton jelentkező szívkoszorúér-görcs. Ez a néma reflux egyik legsúlyosabb szövődménye, ami akár infarktust is előidézhet.