Hasfájás

hasfajas

A hasfájásról röviden

A hasfájás kérdésköre rendkívül összetett és bonyolult probléma, mivel a kiváltó ok nagyon sokféle lehet, rengeteg betegség állhat annak hátterében. Ennek megfelelően a hasfájás eredetének meghatározása sokszor komoly feladat elé állítja a szakorvosokat. A most következő cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a hasfájás jellemzőit illetően, amik közelebb vihetnek a diagnózis sikeres felállításához, csakúgy, mint a kísérő tünetek megfigyelése. Az okok az esetek többségében szerencsére nem súlyosak, egyszerű otthoni kezeléssel orvosolhatók, de nagyon komoly problémák is előidézhetik, ezért mindig komolyan kell venni.

Hol érezzük a fájdalmat és milyen annak jellege?

Már a fájdalom helyéből és jellegéből is sok betegségre következtethet a szakorvos, ezért ezek ismerete elengedhetetlenül fontos.

Az egyre erősödő, hosszabb ideje meglévő fájdalomnál fontos tisztázni, hogy hol jelentkezik a fájdalom. Általános vagy generalizált fájdalomról akkor beszélünk, ha az a hasnak legalább a felét érinti. Emellett megfigyelhető lokalizált fájdalom is, amikor a beteg csak egy bizonyos területen érez fájdalmat. Az általános fájdalomnál előfordul, hogy helyi fájdalommá alakul át, ezt is érdemes megjegyezni.

A has alsó részének fájdalma mögött több ok is meghúzódhat. Az egyik ilyen többször is jellemző ok a hólyaghurut, aminek felismerését megkönnyíti, hogy gyakori vizelési inger, valamint szúrós szagú, olykor véres vizelet kíséri. Nőknél utalhat terhességre, kezdődő vetélésre, menstruációs görcsökre, míg férfiaknál prosztatagyulladásra.

A has középső részén a gyomor és a bélrendszer helyezkedik el, ezért itt érzett fájdalomkor ezekkel kapcsolatos problémára lehet gondolni. Tipikusan ilyen a gyomorrontás vagy a gyomorfekély. Gyomorrontásnál sokszor van jelen hányás, hasmenés és láz is, míg a gyomorfekély egyik ismertetőjele az, hogy étkezés hatására a fájdalom csillapodni kezd.

A páciens bal oldalán jelentkező fájdalomnál gondolni kell valamilyen hasnyálmiriggyel kapcsolatos problémára is, mivel ez a szerv itt található. A jobb oldalon fellépő fájás utalhat epehólyag-gyulladásra, epekőre, vakbélgyulladásra, nőknél méhen kívüli terhességre, petefészek-gyulladásra.

Végül a gerinc két oldalán megjelenő fájdalmat érdemes megemlíteni, ami a vesék jelenléte miatt vesekő kialakulását valószínűsíti.

A fájdalom jellegét tekintve görcsös fájdalomról akkor van szó, ha az szakaszosan jelentkezik, és nagy kínokkal jár. Az esetek többségében nem áll komoly probléma a háttérben, tipikusan ilyen a menstruációs fájdalom vagy a gyomorrontás okozta hasfájás. Veszélyessé akkor válik, ha 24 órát követően is fennáll és lokalizálódik. A háttérben súlyos probléma is állhat, például irritábilis bél szindróma, esetleg a gyomor vagy bél kilyukadása, valamint egyéb hasi szerv sérülése.

A leggyakoribb okok

Szerencsére az esetek többségében nincs szó komolyabb betegségről, sokszor csak valamilyen helytelen étkezési szokás áll a háttérben. Az egyszerre túl sok, nehéz és fűszeres ételt fogyasztóknál gyakran jelentkezik hasfájás, ami rövid időn belül magától elmúlik. Ennek ellenkezője esetén, azaz éhségérzetkor is fájhat a hasunk. Szintén enyhébbnek minősül az ugyancsak gyakorinak mondható gyomorrontás is. Izgalom, stressz hatására is felléphet hasfájás. A fentebb már említett betegségeken kívül tünete lehet még a hasfájás valamilyen gyógyszernek, daganatos betegségnek, hasat ért sérülésnek.

A fentiek tudatában mindig vegyük komolyan a hasfájást, mert kiváltó oka nemcsak hétköznapi tényezők lehetnek, hanem komolyabb, akár életveszélyes állapotok is. Ezért elhúzódó hasfájás esetén mindenképpen szakorvost kell felkeresnünk a helyes diagnózis felállításához és megfelelő kezelés elkezdéséhez.

Hívás