A Candida-fertőzésről röviden
A Candida a sarjadzó gombákhoz sorolt három nemzetség közül az egyik, amelybe több faj is tartozik. A leggyakoribb kórokozó ezek közül a Candida albicans, ami kis mennyiségben természetes módon is jelen van az emberi szervezetben, például a nyálkahártyákon. Betegséget csak akkor idéz elő, ha kórosan elszaporodik.
A Candida-fertőzés előfordulása
A Candida-fertőzés életkortól és nemtől függetlenül bármikor és bárkinél előfordulhat. A gomba természetes mértékűnél nagyobb elszaporodását az immunrendszer akadályozza meg. Az immunrendszer állapota a születéskor és az azt követő rövid időszakban még eléggé fejletlen. Emiatt csecsemőknél gyakoribb a fertőzés megjelenése, legyen szó szájpenészről vagy a pelenkadermatitiszről. Utóbbi előfordulása jelentősen csökkent az eldobható pelenkák forgalomba kerülésével és elterjedésével.
Felnőtteknél is előfordulhat a gomba elszaporodása például a száj nyálkahártyáján, különösen az idős, immunhiányos szervezetnél.
A bőr Candida-fertőzései közül a leggyakoribb a bőr felszínes fertőzése. Ez általában a nedves bőrfelületeken, bőrredőkön alakul ki. Emellett a körömágy gyulladása is viszonylag gyakori jelenség azok körében, akik keze munkájuk kapcsán gyakran érintkezik vízzel. A nedvesség a lábujjközökben és a lábujjak körömágyában is előidézheti a betegséget.
A nemi szervek gombás megbetegedése szintén elterjedt kórkép, ez azonban inkább csak a nőkre igaz.
A Candida-fertőzés okai
A fentebb már említett Candida albicans életünk kezdete óta jelen van a szervezetünk legkülönbözőbb helyein, elszaporodását azonban gátolja a bőrfelszín épsége, valamint az immunrendszer megfelelő működése.
Vannak azonban olyan hajlamosító tényezők, amelyek kedveznek a gombák elszaporodásának. Ilyen tényezők lehetnek az immunrendszert megtámadó, gyengítő betegségek, mint például a cukorbetegség, veleszületett immunhiányos betegségek, rosszindulatú daganatos betegségek, egyes baktériumok és vírusok okozta fertőzések. Hajlamosító tényezők lehetnek bizonyos gyógyszerek is, például antibiotikumok. Kedveznek a betegség kialakulásának az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlók, vagy egyes kábítószerek fogyasztása.
Vannak olyan élettani folyamatok is, amelyek előidézői lehetnek a Candida-fertőzésnek. Ezek közé sorolhatók bizonyos életszakaszok, mint a csecsemőkor vagy az időskor, de a terhesség is egy olyan állapot, ami kedvez a betegség megjelenéséhez.
Végül az elhízás során kialakuló bőrredők is megfelelő körülményeket biztosítanak a gombák elszaporodásának, ezért a túlsúly is hajlamosító tényezőnek számít.
A Candida-fertőzés tünetei
A bőr felszínes fertőzése a hajlatoknál jelentkezik, ahol vörös, térképre hasonlító alakzatok alakulnak ki. Időnként apró, gennyes hólyagok is megjelennek az érintett részeken. A pelenkadermatitisznél jellegzetes piros foltok, valamint az ép bőrtől élesen elhatárolódó, hámló területek jönnek létre. A lábujjak közötti fertőzés felázásszerű jelleget szokott ölteni, amelyet gyulladás egészíthet ki.
A szájnyálkahártyát ért gombás fertőzés jellemzője a szájüregben megjelenő fehér színű felrakódások, amelyek könnyen eltávolíthatók, azonban ezt követően vérzékeny felület marad hátra. Súlyos immunhiányban szenvedőknél a probléma a nyelőcsőre is átterjedhet. A hüvely gombás megbetegedésénél a tünetek jellemzően fájdalmas, égő, viszkető érzés formájában jelentkeznek. Megfigyelhető még a hüvelygyulladás és hüvelyfolyás is, ez utóbbi tipikusan fehér színű. Férfiak esetében a fitymán és a makkon égő, viszkető pír alakul ki. Súlyosan immunhiányos állapotban a candida a véráramba bekerülve súlyos, életveszélyes állapotot előidéző vérmérgezést okozhat.
A gombafertőzés sokszor baktérium okozta fertőzéssel is keveredhet. Ennek oka, hogy a gombák elszaporodásához a normál baktériumflóra eltűnése vezet. Ebben az esetben azonban nemcsak a gombák, hanem a baktériumok elszaporodása is sokkal könnyebben megtörténik.
A Candida-fertőzés diagnózisa
Bár a gombás fertőzések rendszerint jellegzetes tüneteket produkálnak, a pontos diagnózis felállítása érdekében szükséges a mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálat.
Az érintett bőrterületről vagy nyálkahártyáról mintát kell venni, amit festés után mikroszkóppal azonnal vizsgálni is lehet. A mikroszkópon keresztül láthatóvá válnak a sarjadzó gomba sejtjei és a gombafonalak is. Ezt követően a gombafajt pontosan azonosítani kell annak érdekében, hogy a megfelelő gombaellenes szert lehessen alkalmazni a kezelés során. Az azonosítás a tenyésztéses vizsgálat alkalmazásával történik.
A klinikai tünetek és a lefolytatott vizsgálatok együttes értékelésével állapíthatja meg a szakorvos a fertőzés pontos okát és ez alapján hozhat megfelelő döntést az alkalmazandó kezelésről.
Mivel a betegség maradéktalan megszüntetéséhez a pontos diagnózis felállítása elengedhetetlen, ezért a fenti tünetek észlelésekor mindenképp szakorvoshoz kell fordulni. Klinikánk nőgyógyászati magánrendelésén többéves szakmai gyakorlattal rendelkező bőrgyógyászaink készséggel állnak az Ön rendelkezésére.
A Candida-fetőzés kezelése
A nyálkahártyát érintő gombás fertőzések helyileg jól kezelhetők különböző gombaellenes oldatokkal. A hüvelynél hüvelyöblítést, hüvelykúpokat, hüvelytablettákat alkalmaznak, a szájüregben pedig ecsetelők használatával kezelik a fertőzést.
A bőr felületes Candida-fertőzéseinek nagy része helyi kezeléssel szintén jól gyógyíthatók. Azokban az esetekben, amikor a fertőzés heveny gyulladással is jár, az alkalmazott készítményekhez szteroid tartalmú, helyileg ható gyulladáscsökkentőt is kevernek, az ilyen kenőcsöket, oldatokat azonban csak addig szabad használni, amíg a gyulladás kellő mértékben mérséklődik. Ezt követően már csak gombaölő szereket tartalmazó gyógyszereket lehet igénybe venni. A kezelést a tünetek megszűnése után néhány napig még folytatni kell.
Legyengült immunrendszer, helyi kezelésre nem reagáló fertőzés, illetve nagy kiterjedésű fertőzés esetén szükség lehet szájon át szedendő gyógyszerek alkalmazására. A konkrét esetben megfelelő gyógyszer kiválasztása ebben az esetben is szakorvos feladata.
A Candida-fertőzés megelőzése
A megelőzésnél több szempontot is figyelembe kell venni. Mivel az egészséges bőrflóra, valamint a megfelelően működő immunrendszer teszi lehetővé, hogy a természetes formában lévő gombák ne szaporodjanak el, ezért a bőr és az immunrendszer védelmét előtérbe kell helyezni. Ehhez hozzátartozik az is, hogy mindig tartsuk be az alapvető higiénés szabályokat, tartsuk szárazon a bőrt, különösen a hajlatoknál, bőrredőknél lévő részeket töröljük mindig szárazra. Kerüljük el az elhízást, illetve ha már kialakult, igyekezzünk lefogyni, mivel a mély bőrredők között nagyobb eséllyel szaporodnak el a gombák.
A visszatérő, kiújuló Candida-fertőzés esetén ki kell vizsgálni, hogy állhat-e a háttérben cukorbetegség, vérszegénység, illetve nemi szerveket érintő fertőzésnél a szexuális partner érintettségét is vizsgálni kell.