Az orvostudomány egy rendkívül speciális ágáról van szó, mely a módszertan tekintetében drasztikus eltérést mutat a hagyományos testi orvosláshoz mérten, hiszen a pszichés problémától szenvedő betegek tünetei a legkevésbé sem fizikálisak, leginkább a magatartásban, a gondolkodásban, a viselkedésben és az érzelmek működésében figyelhetők meg.
A pszichiátriai problémáktól szenvedőknél általános és komplex tünetek egyaránt jelentkezhetnek. Az olyan lelki betegségek, mint a szorongás, a hangulatingadozások vagy a depresszió mellett például bizonyos pácienseknél csak annyi vehető észre, hogy megromlottak családi kapcsolataik, de akár a munkahelyi teljesítményükre is negatív hatást gyakorolhatnak a lelki terhek.

Az olyan klasszikus pszichiátriai betegségeken túl, mint a paranoia, a skizofrénia vagy a major affektív problémák, egyre gyakoribbak manapság a szorongásos depresszió, a pánikbetegség, a szomatizációs megbetegedések, a testi tünetképződések, valamint a különféle függőséggel járó állapotok.
A pszichiátriai problémára utaló első jelek azonnali szakorvosi vizsgálatot követelnek. Amennyiben a pszichés eredetű betegségek – traumák, tragédiák, életkörülményeket érintő változások – nem kerülnek kezelésre, a beteg a folyamatos szenvedés mellett fokozatos állapotromlást tapasztalhat majd.
Magánklinikánk szakorvosa többek között az alábbi területeken áll a betegek rendelkezésére:
- depresszió és annak különféle formái;
- szorongás, pánikbetegség;
- kényszerbetegség;
- alvászavar;
- evési zavarok;
- egyéb lelki eredetű zavarok (az életben előforduló vagy esetlegesen párkapcsolatban jelentkező nehézségek).
Ez történik egy pszichiátriai vizsgálaton
A lelki eredetű problémák diagnosztizálása rendkívül nehéz feladat, a kórkép felállítása ugyanis minden esetben az adott egyén elmondása, gondolkodásmódja, érzelmi állapota és viselkedése alapján történik egy vagy több alapos beszélgetést követően. A pszichiátereknek a diagnózis felállítása során egy nemzetközileg elfogadott kategóriarendszerbe sorolják a lelki betegségektől szenvedőket, mint amilyen a depresszió, a skizofrénia a deluzív zavar és így tovább.
A kórkép kialakítása után a pszichiáter egy alaposan átgondolt terápiát és célzott segítségnyújtást biztosít a lelki betegségtől szenvedő személy gyógyulásának elősegítéséhez, ezáltal pszichoterápiával és gyógyszeres kezeléssel, vagy a legtöbbször inkább ezek ötvözésével léphetnek a páciensek a gyógyulás útjára.