Mi az a PCR-teszt?
A PCR-teszt (polimeráz-láncreakció) a koronavírus jelenlétének kimutatására legalkalmasabb eljárás. Ez annak köszönhető, hogy a teszt a vírus RNS-ét, azaz magát a vírust, annak örökítőanyagát mutatja ki a garat- és az orrnyálkahártya felszínéről nyert mintából, a vírus genetikai jellemzőjének vizsgálatával. Arról ad tájékoztatást, hogy a mintavétel időpontjában a tesztelt személy fertőzött-e, hordozza-e a vírust, ezáltal arra is fény derül, hogy képes-e másokat megfertőzni. Egyúttal alkalmas arra is, hogy egy korábbi, koronavírussal fertőzött beteg gyógyulását igazolja. A pozitivitás mindaddig fennáll, ameddig a betegség tart.
A PCR-teszt egyik nagy előnye, hogy a betegség nagyon korai szakaszában, a tünetek megjelenése előtt, a megfertőződést követően akár már 1-3 nappal képes a vírus kimutatására. Előfordulhat, hogy a mintavétel olyan korai fázisban történik, hogy még nem mutatható ki a fertőzöttség, ilyenkor szükség lehet a teszt megismétlésére.
Mikor érdemes és/vagy kell elvégeztetni a PCR-tesztet?
- Ha Ön szoros kapcsolatba került igazolt koronavírus-fertőzöttel.
- Ha a koronavírus jellemző tüneteit észleli magán vagy úgy gondolja, hogy koronavírus-fertőzött személlyel, tárggyal került kapcsolatba.
- Külföldi utazás előtt és után.
- Munkavállaláshoz, munkába való visszatéréshez.
- Műtétek előtt.
Mik a koronavírus legjellemzőbb tünetei?
A koronavírus általában enyhe tünetekkel jár, de egyes esetekben súlyos tünetek is megjelenhetnek. A betegség által leginkább veszélyeztetett személyek az idősek és a krónikus betegségben szenvedők, de fiatal, egészséges, alapbetegség nélküli személyeknél is előfordulhat súlyos lefolyás. Ennek okáról az orvostudomány ma még pontos információkkal nem rendelkezik.
A koronavírus legjellemzőbb tünetei a következők:
- hőemelkedés, láz,
- levertség, gyengeség, izomfájdalmak,
- torokfájás, száraz köhögés,
- fejfájás,
- torokfájás, száraz köhögés, légszomj,
- íz- és szagérzékelés elvesztése,
- hányinger, hasmenés.
Mire figyeljek a PCR-teszt elvégzése előtt?
A vizsgálatra a szájat és orrot eltakaró maszkban, éhgyomorral kell érkezni, a mintavétel előtti 4-5 órában pedig már tilos minden olyan tevékenységet végeznie, amivel befolyásolhatja a nyálkahártya váladékának sűrűségét, összetételét:
- Ne egyen!
- Ne igyon (vizet sem)!
- Ne öblögessen, se szájvízzel, sem sima vízzel!
- Ne mosson fogat!
- Ne dohányozzon!
- Ne rágózzon!
- Ne szopogasson cukorkát, se egyéb szájfrissítőt!
Hogyan zajlik a PCR-teszt?
A mintavétel előtt munkatársaink megmérik a testhőmérsékletet és kikérdezik, hogy vannak-e a koronavírusra jellemző tünetei.
Ezt követően egy steril mintavételi pálca segítségével nyálkahártya-törletet veszünk a felső garat ívből, amit utána belemosunk a stabilizáló inaktiváló médiumba. A másik mintavételi pálca segítségével az orrnyálkahártya felszínéről veszünk törletet, amit szintén belemosunk az előbb is használt kémcsőbe. Ezután a pálcát kiemeljük a csőből és veszélyes hulladékként kezelve eltávolítjuk.

Az így kinyert mintát genetikai vizsgálatoknak vetik alá, amelynek eredménye révén kiderül, hogy fertőzöttek vagyunk-e a vírussal vagy nem.
A mintavétel ritka esetben kellemetlen, enyhén fájdalmas lehet, öklendezéssel járhat. A vizsgálat során kerülni kell a hirtelen fejmozdulatokat.
Az eljáráshoz speciális mintavételi eszközre és szaktudásra van szükség, ezért a tesztet igénybe venni kívánó személy azt otthon, saját kezűleg nem végezheti el. A megfelelő képzettséggel és gyakorlattal rendelkező munkatársunk szakszerűen, a járványügyi protokolloknak megfelelő védőöltözetben fogja elvégezni a mintavételt. A nem szakszerű mintavétel téves eredményhez vezethet!
Mennyire pontos a PCR-teszt eredménye?
A PCR-teszt a legalkalmasabb eljárás a vírus jelenlétének kimutatására, mivel helyesen levett, előkészített és feldolgozott minta esetén a vizsgálat pontossága 95% feletti.
Milyen gyorsan van meg a vizsgálat eredménye?
Általánosságban elmondható, hogy a PCR teszt eredménye 24 órán belül megvan. Amennyiben sürgősségi teszteredményre van szüksége, azt jelezze kollégáinknál!
Pozitív eredmény esetén a fertőzöttség tényét a vonatkozó jogszabályok szerint jelentjük az illetékes hatóságoknak.
Amennyiben páciensünk korábban már igazoltan fertőzött volt, akkor a gyógyultnak nyilvánításhoz 48 óra eltéréssel vett mintavételből származó, két negatív eredmény szükséges.